Sterling Silver Textured Graduated Open Teardrop Dangling Style Earrings
0 out of 5
$33.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Three open graduated teardrops showcase alternate smooth and textured detailing on these stylishly unique dangling earrings. Crafted in rhodium plated sterling silver, these are secured with french hooks.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2.9 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Length : | 50.00 mm |
| Width : | 19.00 mm |
Additional information
| Weight | 2.9 kg |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Dangling |
| Approximate Weight | 2.9 gram(s) |
Be the first to review “Sterling Silver Textured Graduated Open Teardrop Dangling Style Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....











Reviews
There are no reviews yet.