Sterling Silver Rolo Chain with a Heart Toggle Charm and Rhodium Plating
0 out of 5
$278.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Beautifully crafted rhodium plated sterling silver necklace in a rolo chain style. Featuring a flat heart toggle lock charm, this darling of a necklace is available in 18 inches.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Clasp : | Toggle |
| Width : | 0.31 in |
| Heart Height : | 7.95 mm |
| Heart Width : | 0.75 in |
| Chain Type : | Cable |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18” | 49.3 grams |
Additional information
| Weight | 49.3 kg |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Width | 0.31 in |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Toggle |
| Heart Height | 0.88 in |
| Heart Width | 0.75 in |
| Approximate Weight | 49.3 gram(s) |
Be the first to review “Sterling Silver Rolo Chain with a Heart Toggle Charm and Rhodium Plating” Cancel reply
Related Products
Necklaces
14k Two Tone Gold Love Necklace
0 out of 5
$405.99
This necklace's message of "love" joins the classic beauty of yellow 14k yellow gold with...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14K Yellow Gold Necklace with Compass
0 out of 5
$246.99
Always find your way when you wear this wonderful 14K yellow gold bracelet with a...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Paperclip Chain Necklace with Heart Carabiner Clasp
0 out of 5
$688.99
Heartfelt and stunning, this gorgeous 14k yellow gold paperclip chain necklace features a unique carabiner-style...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
18k Yellow Gold and Sterling Silver Popcorn Style Necklace with Pearl Accents
0 out of 5
$453.99
Featuring a lariat pendant with pearl ends and caps with stunning cable inspired 18k yellow...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
4.0mm 14k Two Tone Gold Reversible Omega Necklace
0 out of 5
$2,252.99 – $2,442.99Price range: $2,252.99 through $2,442.99
This reversible omega necklace is crafted in glistening 14k two-tone gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Necklace with Arrow in Sterling Silver
0 out of 5
$56.99
A contrasting finish arrow flies boldly from this sterling silver necklace. The necklace is 18...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Oval Domed Paperclip Necklace in 14K Yellow Gold
0 out of 5
$914.99
Compact, domed links come together in this 14k yellow gold oval domed paperclip chain necklace,...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Sterling Silver Rhodium Plated Rolo Chain Necklace with a Heart Toggle Charm
0 out of 5
$165.99 – $181.99Price range: $165.99 through $181.99
Cute heart motif charm is hanging from the toggle lock accents the adorable style of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



















Reviews
There are no reviews yet.