Sterling Silver Rhodium Plated Twist Style Hoop Diamond Cut Earrings (2x20mm)
0 out of 5
$29.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
The twist motif highlights the chic elegance of this pair of hoop earrings. Designed in superb sterling silver with rhodium plating, these diamond cut textured beauties come with classic snap locks.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2.5 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 2.00 mm |
| Diameter : | 20.00 mm |
Additional information
| Weight | 2.5 kg |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Width | 0.79 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 0.79 in |
| Approximate Weight | 2.5 gram(s) |
Be the first to review “Sterling Silver Rhodium Plated Twist Style Hoop Diamond Cut Earrings (2x20mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....









Reviews
There are no reviews yet.