Sterling Silver Polished Puffed Hoop Earrings
0 out of 5
$62.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These polished puffed semicircles of polished sterling silver will add drama and high shine to any occasion. Earrings are 23mm long and hang from hinged clasps.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Width : | 23.00 mm |
| Length : | 27.50 mm |
Additional information
| Metal | Sterling Silver |
|---|---|
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Hoops |
| Width | 1.08 in |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 0.90 in |
Be the first to review “Sterling Silver Polished Puffed Hoop Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...










Reviews
There are no reviews yet.