Sterling Silver Polished Hoop Motif Earrings with Rhodium Plating (3x20mm)
0 out of 5
$25.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Exquisitely crafted in rhodium plated sterling silver, these classic pieces radiate timeless beauty. A pair of hoop earrings secured with classic snap backings.
Product Details:
| Approximate Weight : | 3.5 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 3.00 mm |
| Diameter : | 20.00 mm |
Additional information
| Weight | 3.5 kg |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.79 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 0.79 in |
| Approximate Weight | 3.5 gram(s) |
Be the first to review “Sterling Silver Polished Hoop Motif Earrings with Rhodium Plating (3x20mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....










Reviews
There are no reviews yet.