Sterling Silver Oval Hoop Braided Diamond Cut Earrings(4x22mm)
0 out of 5
$47.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Dual oval bands in intricately braided motif showcase the darling style of these hoop earrings. Designed in sterling silver and secured with snap locks.
Product Details:
| Approximate Weight : | 4.9 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 4.00 mm |
| Diameter : | 22.00 mm |
Additional information
| Weight | 4.9 kg |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Hoops |
| Width | 1.00 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 1.50 in |
| Approximate Weight | 4.9 gram(s) |
Be the first to review “Sterling Silver Oval Hoop Braided Diamond Cut Earrings(4x22mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....











Reviews
There are no reviews yet.