Sterling Silver Long Teardrop Shape Puff Drop Earrings
0 out of 5
$40.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Showcasing an elegant raindrop inspired design, this pair of drop earrings is positively gorgeous. Made of rhodium finished sterling silver and secured with french hooks.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2.4 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | French Wire |
| Width : | 9.65 mm |
| Length : | 30.00 mm |
Additional information
| Weight | 2.4 kg |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Drop |
| Width | 0.38 in |
| Backing | French Wire |
| Length | 1.38 in |
| Approximate Weight | 2.4 gram(s) |
Be the first to review “Sterling Silver Long Teardrop Shape Puff Drop Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....











Reviews
There are no reviews yet.