Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted in rhodium finished sterling silver, these come with classic french hooks.
Product Details:
Earring Information :
| Approximate Weight : | 4.5 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | French Wire |
| Length : | 54.00 mm |
| Width : | 9.65 mm |
Additional information
| Weight | 4.5 kg |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Dangling&44;Textured |
| Width | 0.38 in |
| Backing | French Wire |
| Length | 2.13 in |
| Approximate Weight | 4.5 gram(s) |
Be the first to review “Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...












Reviews
There are no reviews yet.