Sterling Silver Hoop Diamond Cut Texture Earrings with Rhodium Plating(2x15mm)
0 out of 5
$16.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Diamond cuts in a faceted inspired look accent this pretty pair of rhodium plated sterling silver oval hoop earrings. Secured with snap locks.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.8 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 2.00 mm |
| Diameter : | 15.00 mm |
Additional information
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Width | 0.60 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 1.00 in |
| Approximate Weight | 1.8 gram(s) |
Be the first to review “Sterling Silver Hoop Diamond Cut Texture Earrings with Rhodium Plating(2x15mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...










Reviews
There are no reviews yet.