Sterling Silver Faceted White Cubic Zirconia Stud Earrings(3mm)
0 out of 5
$11.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These are exquisite stud style earrings designed in superb sterling silver. Embellished with faceted white tone cubic zirconia measuring 3 millimeters.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 3.00 mm |
| Setting Type : | Four Prong |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | round-shape |
| Lab Created : | yes |
| Stone Creation Method : | simulated |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
Additional information
| Metal | Sterling Silver |
|---|---|
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Studs |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 0.12 in |
| Shape | Round (Cubic Zirconia) |
| Stone Creation Method | Simulated (Cubic Zirconia) |
| Stone Treatment Method | Not Treated (Cubic Zirconia) |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.12 in |
Be the first to review “Sterling Silver Faceted White Cubic Zirconia Stud Earrings(3mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...









Reviews
There are no reviews yet.