Sterling Silver Diamond Accented Dual Fancy Heart Pendant (.02 cttw)
0 out of 5
$81.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Exquisitely crafted in sterling silver, this pendant showcases two hearts in two sizes and eye-catching diamond embellishments.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18″ |
| Chain Type : | Cable |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Chain Width : | 0.04 in |
| Item Width : | 0.75 in |
| Item Height : | 0.75 in |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.02 |
| Setting Type : | 437 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Setting Type | 437|Prongs |
| Mincttw | 0.02 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Length | 18" |
| Chain Metal | 925 Sterling Silver |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 0.04 in |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Item Height | 0.75 in |
| Item Width | 0.75 in |
Be the first to review “Sterling Silver Diamond Accented Dual Fancy Heart Pendant (.02 cttw)” Cancel reply
Related Products
Chains
Sterling Silver Gold Plated Paperclip Chain (2.50 mm)
0 out of 5
$29.99 – $44.99Price range: $29.99 through $44.99
Brilliantly shiny sterling silver links come together to form this contemporary paperclip chain measuring 2.5...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
Sterling Silver Large Rectangular Profile Polished Hoop Earrings(75mm)
0 out of 5
$66.99
Modern geometry meets classic simplicity in these beautiful, eye-catchingly large sterling silver hoop earrings. Earrings...
Chains
Sterling Silver Rhodium Plated Box Chain (1.80 mm)
0 out of 5
$61.99 – $93.99Price range: $61.99 through $93.99
This rhodium-plated box chain comes in sterling silver and has a width of 1.8 millimeters.Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
Sterling Silver Rhodium Plated Cable Chain (2.20 mm)
0 out of 5
$32.99 – $48.99Price range: $32.99 through $48.99
This rhodium-plated cable chain comes in sterling silver and has a width of 2.20 millimeters.Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Sterling Silver Rhodium Plated Chain Bracelet with a Flat Heart Station(5.00 mm)
0 out of 5
$63.99
Chain bracelet that is as sweet as can be showcasing a flat heart motif station...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Sterling Silver Rhodium Plated Rolo Chain Necklace with a Heart Toggle Charm
0 out of 5
$165.99 – $181.99Price range: $165.99 through $181.99
Cute heart motif charm is hanging from the toggle lock accents the adorable style of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Sterling Silver Rhodium Plated Rolo Style Heart Charmed Chain Bracelet(7.95 mm)
0 out of 5
$109.99 – $142.99Price range: $109.99 through $142.99
Featuring, stunning rhodium plating this sterling silver rolo style chain bracelet is one chic...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
Sterling Silver Rhodium Plated Saturn Chain Anklet
0 out of 5
$12.99
Beautiful fine chain is punctuated by polished ovals to create this uniquely elegant sterling silver...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page














Reviews
There are no reviews yet.