Polished Sterling Silver and Rhodium Plated Hoop Earrings (2x15mm)
0 out of 5
$13.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Beautiful and delicate classic hoop earrings designed in elegant sterling silver with rhodium plating with a diameter of 15 millimeters. Showcases high polish and secured with snap locks.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.9 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 2.00 mm |
| Diameter : | 15.00 mm |
Additional information
| Weight | 1.9 kg |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.60 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 0.60 in |
| Approximate Weight | 1.9 gram(s) |
Be the first to review “Polished Sterling Silver and Rhodium Plated Hoop Earrings (2x15mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....










Reviews
There are no reviews yet.