Paperclip Huggie Earring in 14K Yellow Gold
0 out of 5
$503.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These 14k yellow gold large huggie hoops combine modern aesthetics with everyday elegance. A huggie earring is fashioned to closely hug the earlobe, offering a comfortable fit with a compact shape. The sleek paperclip-inspired design, finished with a polished shine, adds a contemporary touch. Featuring a large yet refined profile and a secure snap clasp, these earrings provide style and comfort, making them as functional as they are eye-catching.
Product Details:
| Approximate Weight : | 3.1 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Length : | 19.00 mm |
| Width : | 13.00 mm |
Additional information
| Weight | 3.1 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy,Hoops, |
| Width | 0.51 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 0.75 in |
| Approximate Weight | 3.1 gram(s) |
Be the first to review “Paperclip Huggie Earring in 14K Yellow Gold” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...











Reviews
There are no reviews yet.