Oval Shape Two Sided Diamond Hoop Earrings in 14k White Gold (2 cttw)
0 out of 5
$3,223.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Positively bewitching, these hoop style earrings showcase double sided diamonds in oval outer shape. Crafted in fine 14k white gold and secured with hinge locks.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 1.95 |
| Number Of Diamonds : | 44 |
| Number of Round Diamonds : | 44 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Metal | White Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Setting Type | Prong|Prongs |
| Mincttw | 1.95 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 44 (Diamond) |
| Number of Round Diamonds | 44 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 1.18 in |
Be the first to review “Oval Shape Two Sided Diamond Hoop Earrings in 14k White Gold (2 cttw)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...















Reviews
There are no reviews yet.