Narrow Cross Pendant with Diamonds in Sterling Silver
0 out of 5
$133.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This elegant statement of faith is crafted in sterling silver and is accented by sparkling diamonds. Pendant is 18 inches long and closes with a lobster clasp.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18″ |
| Chain Type : | Cable |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Item Width : | 0.50 in |
| Item Height : | 0.75 in |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.11 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Cross |
| Setting Type | Prongs |
| Mincttw | 0.11 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Length | 18" |
| Chain Metal | 925 Sterling Silver |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Item Height | 0.75 in |
| Item Width | 0.50 in |
Be the first to review “Narrow Cross Pendant with Diamonds in Sterling Silver” Cancel reply
Related Products
Necklaces
Necklace with Arrow in Sterling Silver
0 out of 5
$56.99
A contrasting finish arrow flies boldly from this sterling silver necklace. The necklace is 18...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
Rhodium Plated 8.8mm Sterling Silver Figaro Style Chain (8.80 mm)
0 out of 5
$224.99
This classic rhodium plated chain is crafted in gleaming sterling silver and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
Rhodium Plated Sterling Silver Figaro Style Chain (8.10 mm)
0 out of 5
$164.99 – $196.99Price range: $164.99 through $196.99
This classic rhodium plated chain is crafted in gleaming sterling silver and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Sterling Silver Gunmetal Finish Byzantine Chain Necklace
0 out of 5
$388.99
Majestic sterling silver Byzantine chain achieves bold shine and shadow with the addition of a...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
Sterling Silver Rhodium Plated Cable Chain (2.20 mm)
0 out of 5
$32.99 – $48.99Price range: $32.99 through $48.99
This rhodium-plated cable chain comes in sterling silver and has a width of 2.20 millimeters.Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
Sterling Silver Rhodium Plated Cable Chain (2.75 mm)
0 out of 5
$58.99 – $96.99Price range: $58.99 through $96.99
This rhodium-plated cable chain comes in sterling silver and has a width of 2.75 millimeters.Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Sterling Silver Rhodium Plated Rolo Style Heart Charmed Chain Bracelet(7.95 mm)
0 out of 5
$109.99 – $142.99Price range: $109.99 through $142.99
Featuring, stunning rhodium plating this sterling silver rolo style chain bracelet is one chic...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
Sterling Silver Rhodium Plated Saturn Chain Anklet
0 out of 5
$12.99
Beautiful fine chain is punctuated by polished ovals to create this uniquely elegant sterling silver...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

















Reviews
There are no reviews yet.