Matte and Textured Twisted Hoop Earrings in Sterling Silver(50mm)
0 out of 5
$66.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Diamond-cut textured details punctuate these large matte silver hoop earrings. Earrings are 50 millimeters in diameter, 2.5 millimeters wide, and are held in place by hinged clasps.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Diameter : | 50.00 mm |
Additional information
| Metal | Sterling Silver |
|---|---|
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Hoops |
| Width | 1.97 in |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 1.97 in |
Be the first to review “Matte and Textured Twisted Hoop Earrings in Sterling Silver(50mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....











Reviews
There are no reviews yet.