Italian Cable Bracelet in 18k Yellow Gold and Sterling Silver (5.00 mm)
0 out of 5
$298.99
Availability: 12 in stock
SKU: D145092
Category: Bangles
Tag: 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This bracelet features two Italian cable half hoops connected with tiny bead embellished spheres and a diamond accented fold-over clasp. Designed in 18k yellow gold and sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Clasp : | Snap Lock |
| Width : | 5.00 mm |
| Average Clarity : | I2-I3 |
| Average Color : | J-K |
| Min ct. tw. : | 0.02 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Metal | Yellow Gold & Sterling Silver |
|---|---|
| Metal Stamp | 925 Sterling and 18K |
| Mincttw | 0.02 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Clasp | Snap Lock |
Be the first to review “Italian Cable Bracelet in 18k Yellow Gold and Sterling Silver (5.00 mm)” Cancel reply
Related Products
Bangles
14k White Gold Diamond Carved Bangle (6.00 mm)
0 out of 5
$1,076.99
14k white gold, this bangle is accentuated with diamond carved accents and features a...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
14k White Gold Dome Childrens Bangle with a Polished Finish (5.50 mm)
0 out of 5
$436.99
A stunning 5 1/2 inches Childrens bangle is featuring a minimalist plain and polished style....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
14k Yellow Gold Diamond Cut Design Dome Motif Childrens Bangle (5.50 mm)
0 out of 5
$462.99
Weave motif diamond cuts highlight the beauty of this exquisitely crafted 14k yellow gold Childrens...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
14k Yellow Gold Domed Bangle with a Weave Motif (6.00 mm)
0 out of 5
$1,083.99 – $1,237.99Price range: $1,083.99 through $1,237.99
Ornate weave like detailing in textured finish highlights the eye-catching sophistication of this domed bangle....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
Classic Bangle in 14k Yellow Gold (10.00 mm)
0 out of 5
$1,983.99 – $2,178.99Price range: $1,983.99 through $2,178.99
A classic high polish bangle crafted in 14k yellow gold with a hidden clasp. Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
Classic Floral Carved Bangle in 14k White Gold (6.00 mm)
0 out of 5
$1,107.99
A classic floral carved high polish bangle crafted in 14k white gold with a hidden...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
Fancy Weave Bangle in 14k White Gold (3.00 mm)
0 out of 5
$1,070.99
Crafted in 14k white gold, this bangle features a weave design and measures 3.0...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
Fancy Weave Bangle in 14k Yellow Gold (5.00 mm)
0 out of 5
$1,816.99
Crafted in 14k yellow gold, this bangle features a weave design and is secured...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













Reviews
There are no reviews yet.