Freshwater Pearl Earrings in Sterling Silver(8mm)
0 out of 5
$51.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Classic pearl earrings are a timeless, sophisticated adornment for many occasions and wardrobes. Freshwater pearls measure 8 millimeters in diameter. Post earrings are held in place by pushback clasp.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Diameter : | 8.00 mm |
| Average Color : | white |
| Number Of Pearls : | 2 |
| Pearl Size : | 8.0mm |
| Pearl Type : | freshwater-cultured |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Metal | Sterling Silver |
|---|---|
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Fancy |
| Width | 0.31 in |
| Shape | Round (Pearl) |
| Average Color | White (Pearl) |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 0.31 in |
| Pearl Size | 8.0mm |
| Pearl Type | Freshwater |
Be the first to review “Freshwater Pearl Earrings in Sterling Silver(8mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...












Reviews
There are no reviews yet.