Emerald Lab Grown Diamond Three Stone Ring (1.64 cttw)
0 out of 5
$2,020.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This 3-Stone elegant perfectly matched Emerald cut lab grown diamond ring will radiate style and sophistication.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Average Clarity : | VVS2-VS1 |
| Average Color : | D-E |
| Min ct. tw. : | 0.89 |
| Number Of Diamonds : | 2 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | emerald-shape |
| Stone Creation Method : | Lab Grown |
| Average Clarity : | VVS2-VS1 |
| Average Color : | D-E |
| Min ct. tw. : | 0.75 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | emerald-shape |
| Stone Creation Method : | Lab Grown |
| Type : | white-diamond |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 6.5 | 1.96 grams |
Additional information
| Weight | 1.96 kg |
|---|---|
| Size | |6.5 | |
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Setting Type | Prong |
| Number Of Diamonds | 2 |Diamond| |
| Shape | Emerald |Diamond| |
| Average Color | D-E |Diamond| |
| Average Clarity | VVS2 |Diamond| |
| Stone Creation Method | Lab Grown |Diamond| |
| Adjustable Size | Prong |Diamond| |
| Surface Marking | Prong |
| Color | D-E |
| Approximate Weight | 1.96 gram(s) |
Be the first to review “Emerald Lab Grown Diamond Three Stone Ring (1.64 cttw)” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Curved Antique Style Diamond Wedding Ring (1/3 cttw)
0 out of 5
$1,069.99
A magnificent antique style diamond wedding band featuring bead border detailing and a curved style....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Engagement Ring with Diamond Channel Set Band
0 out of 5
$2,500.99
A glittering row of channel set diamonds extends halfway around the band enlivens this slender...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Graduated Single Row Diamond Engagement Ring (1 1/3 cttw)
0 out of 5
$4,620.99
Utterly enchanting, this round prong set diamond ring showcases bead set single row shank of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Micro-pave Flat Sided Diamond Wedding Ring Band
0 out of 5
$860.99
Expertly crafted in 14k white gold, this diamond wedding band features a glittering row...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Antique Style Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$4,470.99
Showcasing an intricately designed shank with pave set stones and flourishes, this antique set...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Single Row Prong Set Diamond Engagement Ring (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$4,926.99
Wonderfully charming in 14k white gold, this round prong set diamond ring showcases a single...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Triple Row Pave Diamond Engagement Ring
0 out of 5
$3,486.99
Three rows of glittering pave diamonds enliven the generous band of this impressive 14k white...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Unique Infinity Design Diamond Wedding Band (1/10 cttw)
0 out of 5
$692.99
Featuring a bewitching infinity motif with polished border elements, this diamond wedding band is absolutely...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.