Double Infinity Diamond Pendant in 14k White Gold
0 out of 5
$796.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
The showcasing entwined infinity symbols with one encrusted with diamonds, this lovely pendant hangs from an 18 inches cable chain. Made of 14k white gold and secured with a lobster lock.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Length : | 0.35 in |
| Width : | 0.99 in |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.16 |
| Number Of Diamonds : | 34 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Setting Type | Prong |
| Width | 0.99 in |
| Mincttw | 0.16 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 34 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Length | 0.35 in |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
Be the first to review “Double Infinity Diamond Pendant in 14k White Gold” Cancel reply
Related Products
Necklaces
14K Yellow Gold Cancer Necklace
0 out of 5
$297.99
This Cancer necklace is beautifully crafted in 14k yellow gold with a high polish finish...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14K Yellow Gold Necklace with Compass
0 out of 5
$246.99
Always find your way when you wear this wonderful 14K yellow gold bracelet with a...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Necklace with Polished and Textured Pebble Stations
0 out of 5
$852.99
Delicate pebble motif stations in alternate polished and textured detailing highlight the exquisite style of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Necklace with Polished Curved Bar Pendant
0 out of 5
$387.99
The modern geometry of a delicate polished curve highlights a gorgeous 14k yellow gold necklace....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Papillon Graduated Butterfly Necklace
0 out of 5
$1,182.99
This beautiful 14k yellow Gold Papillon Graduated Butterfly necklace is beautiful. It comes in a...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
18k Yellow Gold and Sterling Silver Popcorn Style Necklace with Pearl Accents
0 out of 5
$453.99
Featuring a lariat pendant with pearl ends and caps with stunning cable inspired 18k yellow...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Oval Domed Paperclip Necklace in 14K Yellow Gold
0 out of 5
$914.99
Compact, domed links come together in this 14k yellow gold oval domed paperclip chain necklace,...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Sterling Silver Rhodium Plated Rolo Chain Necklace with a Heart Toggle Charm
0 out of 5
$165.99 – $181.99Price range: $165.99 through $181.99
Cute heart motif charm is hanging from the toggle lock accents the adorable style of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



















Reviews
There are no reviews yet.