18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz & Diamond Earrings (.05cttw)
0 out of 5
$246.99
Availability: 12 in stock
SKU: D41675906
Category: Earrings
Tag: 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Exuding captivating appeal, these earrings feature cushion sky blue topaz stones with popcorn border detailing and diamond accents. Made of lovely 18k yellow gold and sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Backing : | Push Back |
| Length : | 28.00 mm |
| Width : | 15.00 mm |
| Average Clarity : | I2-I3 |
| Average Color : | J-K |
| Min ct. tw. : | 0.05 |
| Shape : | round-shape |
| Dimension : | 10×10 mm |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Heat-treated |
| Stone Type : | blue-topaz |
Additional information
| Metal | Yellow Gold & Sterling Silver |
|---|---|
| Metal Stamp | 925 Sterling and 18K |
| Style Name | Drop |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 0.50 in |
| Mincttw | 0.05 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond)|Cushion (Gemstone) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Stone Creation Method | Natural (Gemstone) |
| Stone Treatment Method | Heat Treated (Gemstone) |
| Backing | Push Back |
| Length | 1.13 in |
| Dimension | 10×10 mm |
| Stone Type | Blue Topaz (Gemstone) |
Be the first to review “18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz & Diamond Earrings (.05cttw)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....











Reviews
There are no reviews yet.