18k Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Sky Blue Topaz and Diamond Pendant
0 out of 5
$230.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Brilliant.02ct diamonds provide an elegant contrast to the popcorn texture border of this cushion sky blue topaz pendant. Amazingly gorgeous and crafted in 18k yellow gold and sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Chain Length : | 18″ |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Item Height : | 1.25 in |
| Item Width : | 0.75 in |
| Average Clarity : | I2-I3 |
| Average Color : | J-K |
| Min ct. tw. : | 0.02 |
| Setting Type : | 422 |
| Shape : | round-shape |
| Number Of Stones : | 1 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Heat-treated |
| Stone Type : | blue-topaz |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Stone Treatment Method | Heat Treated (Gemstone) |
| Item Width | 0.75 in |
| Item Height | 1.25 in |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Chain Type | Cable |
| Chain Metal | 925 Sterling Silver |
| Chain Length | 18" |
| Stone Creation Method | Natural (Gemstone) |
| Metal | Yellow Gold & Sterling Silver |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond)|Cushion (Gemstone) |
| Mincttw | 0.02 (Diamond) |
| Setting Type | 422|Four Prong |
| Metal Stamp | 925 Sterling and 18K |
| Stone Type | Sky Blue Topaz (Gemstone) |
Be the first to review “18k Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Sky Blue Topaz and Diamond Pendant” Cancel reply
Related Products
Pendants
14k White Gold Flat Design Cross Pendant
0 out of 5
$191.99
The flat design highlights the elegance of this classic cross style pendant beauty designed in...
Pendants
14k Yellow Gold High Polish Diamond Cut Cross Pendant
0 out of 5
$1,317.99
This highly fashionable Diamond Cut Pendant is crafted in 14k yellow gold with a high...
Earrings
18k Yellow Gold & Sterling Silver Cushion Amethyst & Diamond Earrings (.05cttw)
0 out of 5
$280.99
An elegant pair of earrings designed in superb 18k yellow gold and sterling silver. Featuring...
Earrings
18k Yellow Gold & Sterling Silver Diamond Accented Graduated Popcorn Earrings
0 out of 5
$153.99
Positively sublime, these graduated popcorn teardrop earrings showcase 18k yellow gold bead like detailing....
Pendants
18k Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Cushion Black Onyx and Diamond Pendant
0 out of 5
$178.99
A study in sublime contrasting style, this elegant pendant features a mysteriously lovely black...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
18k Yellow Gold and Sterling Silver Popcorn Style Necklace with Pearl Accents
0 out of 5
$453.99
Featuring a lariat pendant with pearl ends and caps with stunning cable inspired 18k yellow...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
18k Yellow Gold and Sterling Silver Rhodium Plated Multi Style Chain Necklace
0 out of 5
$554.99
A classic 18 inches necklace that exudes striking grace with its oval textured 18k yellow...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page











Reviews
There are no reviews yet.