18k Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Cushion Black Onyx and Diamond Pendant
0 out of 5
$178.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A study in sublime contrasting style, this elegant pendant features a mysteriously lovely black onyx with popcorn border detailing and.03ct diamond embellishments. Crafted in 18k yellow gold and sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Chain Length : | 18″ |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Item Height : | 1.25 in |
| Item Width : | 0.75 in |
| Min ct. tw. : | 0.03 |
| Setting Type : | 422 |
| Shape : | round-shape |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
| Stone Type : | brown-diamond |
| Number Of Stones : | 1 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Dyed |
| Stone Type : | onyx |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold & Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 Sterling and 18K |
| Setting Type | 422|Four Prong |
| Mincttw | 0.03 (Gemstone) |
| Shape | Cushion (Gemstone)|Round (Gemstone) |
| Stone Creation Method | Natural (Gemstone) |
| Stone Treatment Method | Dyed (Gemstone)|Not Treated (Gemstone) |
| Chain Length | 18" |
| Chain Metal | 925 Sterling Silver |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Item Height | 1.25 in |
| Item Width | 0.75 in |
| Stone Type | Coffee Diamond (Gemstone)|Black Onyx (Gemstone) |
Be the first to review “18k Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Cushion Black Onyx and Diamond Pendant” Cancel reply
Related Products
Pendants
14k White Gold Slim Cross with Tapered Ends Pendant
0 out of 5
$210.99
Tapered ends showcase the unique but beautiful simplicity of this slender cross pendant. Crafted in...
Earrings
18k Yellow Gold & Sterling Silver Black Onyx & Diamond Earrings (.05cttw)
0 out of 5
$199.99
Radiating mesmerizing opulence, this pair of drop earrings showcases textured popcorn elements, and...
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Black Onyx and Diamond Popcorn Cushion Ring
0 out of 5
$226.99
Cable style bordered.05ct diamonds highlight the popcorn inspired texture and cushion black onyx of this...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Pendants
18k Yellow Gold & Sterling Silver Cushion Amethyst and Diamond Pendant
0 out of 5
$265.99
A genuinely resplendent pendant showcasing a cushion amethyst with exquisite popcorn inspired border adorned with.02ct...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Entwined Popcorn Ring with Black Diamonds
0 out of 5
$197.99
Stunning.14ct black diamonds adorn the intertwined band themed head of this popcorn style ring 18k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Pendants
18k Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Sky Blue Topaz and Diamond Pendant
0 out of 5
$230.99
Brilliant.02ct diamonds provide an elegant contrast to the popcorn texture border of this cushion sky...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
18k Yellow Gold and Sterling Silver Cuff with Dragonfly and Flourishes(12.70 mm)
0 out of 5
$422.99
Dragonfly is detailing with beautiful 18k yellow gold wings highlighted with vintage-inspired scrollwork on this...
Pendants
18k Yellow Gold and Sterling Silver Pendant in a Dragonfly Design
0 out of 5
$79.99
The simple bail provides a beautiful contrast to the exquisitely designed dragonfly with 18k yellow...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page










Reviews
There are no reviews yet.