18k Yellow Gold & Sterling Silver Cushion Amethyst and Diamond Pendant
0 out of 5
$265.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A genuinely resplendent pendant showcasing a cushion amethyst with exquisite popcorn inspired border adorned with.02ct diamonds, this beauty made of elegant 18k yellow gold and sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Chain Length : | 18″ |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Item Height : | 1.25 in |
| Item Width : | 0.75 in |
| Average Clarity : | I2-I3 |
| Average Color : | J-K |
| Min ct. tw. : | 0.02 |
| Setting Type : | 422 |
| Shape : | round-shape |
| Number Of Stones : | 1 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Heat-treated |
| Stone Type : | amethyst |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Stone Treatment Method | Heat Treated (Gemstone) |
| Item Width | 0.75 in |
| Item Height | 1.25 in |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Chain Type | Cable |
| Chain Metal | 925 Sterling Silver |
| Chain Length | 18" |
| Stone Creation Method | Natural (Gemstone) |
| Metal | Yellow Gold & Sterling Silver |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond)|Cushion (Gemstone) |
| Mincttw | 0.02 (Diamond) |
| Setting Type | 422|Four Prong |
| Metal Stamp | 925 Sterling and 18K |
| Stone Type | Amethyst (Gemstone) |
Be the first to review “18k Yellow Gold & Sterling Silver Cushion Amethyst and Diamond Pendant” Cancel reply
Related Products
Pendants
14k Two Tone Gold Cross Pendant
0 out of 5
$290.99
This cross crafted in two-tone 14k gold. Product Details:Pendant Information : Approximate Weight...
Pendants
14k Two Tone Gold High Polish Diamond Cut Cross Pendant
0 out of 5
$447.99
This highly fashionable Two-Tone Diamond Cut Pendant is crafted in 14k yellow & white gold...
Pendants
14k Two-Tone Gold Fancy Cross Pendant with Diamond Cuts
0 out of 5
$290.99
Featuring, florally inspired aesthetics this cross pendant adorned with diamond cuts in a bead...
Pendants
14k White Gold Flat Design Cross Pendant
0 out of 5
$191.99
The flat design highlights the elegance of this classic cross style pendant beauty designed in...
Pendants
14k Yellow Gold High Polish Cross Pendant
0 out of 5
$125.99
14k yellow gold this cross pendant features a high polish finish.Product Details:Pendant Information : ...
Pendants
18k Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Cushion Black Onyx and Diamond Pendant
0 out of 5
$178.99
A study in sublime contrasting style, this elegant pendant features a mysteriously lovely black...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz & Diamond Earrings (.05cttw)
0 out of 5
$246.99
Exuding captivating appeal, these earrings feature cushion sky blue topaz stones with popcorn border...
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page











Reviews
There are no reviews yet.