18k Yellow Gold & Sterling Silver Black Onyx & Diamond Earrings (.05cttw)
0 out of 5
$199.99
Availability: 12 in stock
SKU: D48633673
Category: Earrings
Tag: 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Radiating mesmerizing opulence, this pair of drop earrings showcases textured popcorn elements, and alluring cushion cut black onyx stones. Accented with diamonds and crafted in 18k yellow gold and sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Backing : | Push Back |
| Length : | 28.00 mm |
| Width : | 15.00 mm |
| Average Clarity : | I2-I3 |
| Average Color : | J-K |
| Min ct. tw. : | 0.05 |
| Shape : | round-shape |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Dyed |
| Stone Type : | onyx |
Additional information
| Metal | Yellow Gold & Sterling Silver |
|---|---|
| Metal Stamp | 925 Sterling and 18K |
| Style Name | Drop |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 0.50 in |
| Mincttw | 0.05 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond)|Cushion (Gemstone) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Stone Creation Method | Natural (Gemstone) |
| Stone Treatment Method | Dyed (Gemstone) |
| Backing | Push Back |
| Length | 1.13 in |
| Stone Type | Black Onyx (Gemstone) |
Be the first to review “18k Yellow Gold & Sterling Silver Black Onyx & Diamond Earrings (.05cttw)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...









Reviews
There are no reviews yet.