18k Yellow Gold and Sterling Silver Pendant in a Dragonfly Design
0 out of 5
$79.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
The simple bail provides a beautiful contrast to the exquisitely designed dragonfly with 18k yellow gold and scrollwork wings of this pendant. Crafted in fine sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Chain Length : | 18″ |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Chain Type : | Rolo |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Item Height : | 1.14 in |
| Item Width : | 0.94 in |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold & Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 Sterling and 18K |
| Chain Length | 18" |
| Chain Metal | 925 Sterling Silver |
| Chain Type | Rolo |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Item Height | 1.14 in |
| Item Width | 0.94 in |
Be the first to review “18k Yellow Gold and Sterling Silver Pendant in a Dragonfly Design” Cancel reply
Related Products
Pendants
14k Two Tone Gold High Polish Diamond Cut Cross Pendant
0 out of 5
$447.99
This highly fashionable Two-Tone Diamond Cut Pendant is crafted in 14k yellow & white gold...
Pendants
14k Two-Tone Gold Fancy Cross Pendant with Diamond Cuts
0 out of 5
$290.99
Featuring, florally inspired aesthetics this cross pendant adorned with diamond cuts in a bead...
Pendants
14k Yellow Gold High Polish Diamond Cut Cross Pendant
0 out of 5
$1,317.99
This highly fashionable Diamond Cut Pendant is crafted in 14k yellow gold with a high...
Earrings
18k Yellow Gold & Sterling Silver Cushion Amethyst & Diamond Earrings (.05cttw)
0 out of 5
$280.99
An elegant pair of earrings designed in superb 18k yellow gold and sterling silver. Featuring...
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Dragonfly Ring with Diamonds
0 out of 5
$665.99
Exuding classic opulence this ring features Baroque detailing with diamonds and delicate dragonfly design made...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Ring with Amethyst and Diamond Accents
0 out of 5
$311.99
Exquisite.05ct diamonds embellish the band of this popcorn bordered cushion motif amethyst ring. Truly resplendent...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
18k Yellow Gold and Sterling Silver Rhodium Plated Multi Style Chain Necklace
0 out of 5
$554.99
A classic 18 inches necklace that exudes striking grace with its oval textured 18k yellow...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
Italian Cable Bracelet in 18k Yellow Gold and Sterling Silver (5.00 mm)
0 out of 5
$298.99
This bracelet features two Italian cable half hoops connected with tiny bead embellished spheres and...













Reviews
There are no reviews yet.