14k Yellow Gold Wide Small Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$469.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
The wide silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite. Securely held with snap locks, these stylish earrings are perfect for everyday wear understated with a demure profile, the mirror finish adds to their appeal.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2.55 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Length : | 10.00 mm |
| Width : | 7.00 mm |
Additional information
| Weight | 2.55 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.25 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 0.63 in |
| Approximate Weight | 2.55 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Wide Small Hoop Earrings with Snap Lock” Cancel reply
Related Products
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...










Reviews
There are no reviews yet.