14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite. Securely held with snap locks, these stylish earrings are perfect for casual wear. Tasteful with a bold profile, the mirror finish adds to their appeal.
Product Details:
Earring Information :
| Approximate Weight : | 3.25 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Length : | 22.25 mm |
| Width : | 9.50 mm |
Additional information
| Weight | 3.25 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.38 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 0.88 in |
| Approximate Weight | 3.25 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
14k Yellow Gold Puffed Graduated Open Oval Earrings
0 out of 5
$251.99
A fabulously simple pair of elongated hoop style earrings crafted in 14k yellow gold. These...
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...










Reviews
There are no reviews yet.