14k Yellow Gold Textured Disc Long Layering Necklace
0 out of 5
$1,335.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
The hammered surface of this beautifully crafted 14k gold disc 46 station necklace provides texture and shine. Perfect for layering, this dramatic necklace is an incredible 38 inches in length.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Spring Ring |
| Width : | 0.39 in |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 38” | 9.8 grams |
Additional information
| Weight | 9.8 kg |
|---|---|
| Size | 38 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy&44;Long Links&44;Station |
| Width | 0.39 in |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Spring Ring |
| Approximate Weight | 9.8 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Textured Disc Long Layering Necklace” Cancel reply
Related Products
Bracelets
14k Yellow Gold Bracelet with Textured and Polished Pebble Stations (6.35 mm)
0 out of 5
$490.99
An alluring 7 1/4 inches bracelet is showcasing pebble stations in beautiful polished and textured...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Curb ID Bracelet (4.70 mm)
0 out of 5
$926.99 – $1,058.99Price range: $926.99 through $1,058.99
14k yellow gold curb ID bracelet featuring a small chain and a secure lobster clasp,...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold High Polish The Textured Fancy Chain Necklace (4mm)
0 out of 5
$895.99
This Textured Fancy Chain necklace is a classy, elegant design. Great for layering or wearing...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Necklaces
14k Yellow Gold Necklace with Polished Curved Bar Pendant
0 out of 5
$387.99
The modern geometry of a delicate polished curve highlights a gorgeous 14k yellow gold necklace....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....












Reviews
There are no reviews yet.