14k Yellow Gold Stud Earrings with White Hue Faceted Cubic Zirconia(7mm)
0 out of 5
$95.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This is a pair of classic stud earrings. Cubic zirconia accents measuring 7 millimeters highlight the polished 14k yellow gold sections of these beauties.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 7.00 mm |
| Setting Type : | Four Prong |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | round-shape |
| Lab Created : | yes |
| Stone Creation Method : | simulated |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
Additional information
| Metal | Yellow Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Studs |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 0.28 in |
| Shape | Round (Cubic Zirconia) |
| Stone Creation Method | Simulated (Cubic Zirconia) |
| Stone Treatment Method | Not Treated (Cubic Zirconia) |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.28 in |
Be the first to review “14k Yellow Gold Stud Earrings with White Hue Faceted Cubic Zirconia(7mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....












Reviews
There are no reviews yet.