14k Yellow Gold Puffed Graduated Open Oval Earrings
0 out of 5
$251.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A fabulously simple pair of elongated hoop style earrings crafted in 14k yellow gold. These earrings showcase a lovely puffed graduated style and can wear the snap lock backings.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.4 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Length : | 28.70 mm |
| Width : | 16.00 mm |
Additional information
| Weight | 1.4 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops&44;Symbolic |
| Width | 0.63 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 1.13 in |
| Approximate Weight | 1.4 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Puffed Graduated Open Oval Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....











Reviews
There are no reviews yet.