14k Yellow Gold Polished Moon Necklace with Diamond
0 out of 5
$341.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A heavenly moon, punctuated by a lovely diamond, dances from this elegant 14k yellow gold necklace. Necklace is 18 inches long and closes with a lobster clasp. Weight of diamond is .004ct.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.004 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | round-shape |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18” | 1.6 grams |
Additional information
| Weight | 1.6 kg |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Bezel |
| Mincttw | 0.004 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Approximate Weight | 1.6 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Polished Moon Necklace with Diamond” Cancel reply
Related Products
Bracelets
14k Yellow Gold Curb ID Bracelet (4.70 mm)
0 out of 5
$926.99 – $1,058.99Price range: $926.99 through $1,058.99
14k yellow gold curb ID bracelet featuring a small chain and a secure lobster clasp,...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold French Cable Link Chain (4.80 mm)
0 out of 5
$8,650.99 – $11,245.99Price range: $8,650.99 through $11,245.99
This french cable link chain comes in 14k yellow gold and has a width of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold High Polish Textured Puffed Oval Link Chain (3.80 mm)
0 out of 5
$828.99
This Textured Puffed Oval Link chain is beautifully designed & crafted in 14k yellow gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Light Rope Chain (2.00 mm)
0 out of 5
$253.99 – $356.99Price range: $253.99 through $356.99
This light rope chain comes in 14k yellow gold and has a width of 2.00...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Uncategorized
14k Yellow Gold Solid Round Box Chain (1.6 mm)
0 out of 5
$951.99 – $1,391.99Price range: $951.99 through $1,391.99
This round box chain comes in 14k yellow gold and has a width of 1.6...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

















Reviews
There are no reviews yet.