14k Yellow Gold Polished Large Round Hoop Earrings(2x60mm)
0 out of 5
$571.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Bold yet classic, these large hoop earrings of 14k yellow gold complement many occasions and demand attention. Earrings are 60mm in diameter and held in place by hinged clasps.
Product Details:
| Approximate Weight : | 3.6 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Diameter : | 60.00 mm |
| Width : | 2.00 mm |
Additional information
| Weight | 3.6 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 2.36 in |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 2.36 in |
| Approximate Weight | 3.6 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Polished Large Round Hoop Earrings(2x60mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...










Reviews
There are no reviews yet.