14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (5x40mm)
0 out of 5
$912.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter, featuring a snap lock backing.
Product Details:
| Approximate Weight : | 6.3 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Diameter : | 40.00 mm |
| Width : | 5.00 mm |
Additional information
| Weight | 6.3 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.20 in |
| Backing | Snap Lock |
| Diameter | 1.57 in |
| Length | 1.57 in |
| Approximate Weight | 6.3 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (5x40mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...












Reviews
There are no reviews yet.