14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x20mm)
0 out of 5
$184.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These timeless hoop earrings are crafted in 14k yellow gold and measure 20 millimeters in diameter, featuring a snap lock backing.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.1 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Diameter : | 20.00 mm |
| Width : | 2.00 mm |
Additional information
| Weight | 1.1 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.08 in |
| Backing | Snap Lock |
| Diameter | 0.79 in |
| Length | 0.79 in |
| Approximate Weight | 1.1 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x20mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...










Reviews
There are no reviews yet.