14k Yellow Gold Polished Four Leaf Clover Necklace with Diamond
0 out of 5
$384.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Bask in the sparkle of good luck when you wear this lovely 14k yellow gold necklace adorned with a sweet, sparkling diamond. Necklace is 18 inches long and closes with a lobster clasp. Weight of diamond is .004ct.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Minimum Weight : | 0.004 |
| Shape : | round-shape |
| Color : | I-J |
| Clarity : | I2-I3 |
| Setting Type : | Bezel |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18” | 1.9 grams |
Additional information
| Weight | 1.9 kg |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Bezel |
| Mincttw | 0.004 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Approximate Weight | 1.9 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Polished Four Leaf Clover Necklace with Diamond” Cancel reply
Related Products
Bracelets
14k Yellow Gold Bracelet with Textured and Polished Pebble Stations (6.35 mm)
0 out of 5
$490.99
An alluring 7 1/4 inches bracelet is showcasing pebble stations in beautiful polished and textured...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k Yellow Gold Comfort Fit Wedding Band(3.00 mm)
0 out of 5
$190.99
Traditional symbolism meets modern comfort and practicality in this elegant 14k yellow gold wedding band....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Light Rope Chain (2.00 mm)
0 out of 5
$253.99 – $356.99Price range: $253.99 through $356.99
This light rope chain comes in 14k yellow gold and has a width of 2.00...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold Mariner Link Anklet 1.7mm
0 out of 5
$207.99
Crafted in glistening 14k yellow gold, this mariner link anklet has a width of 1.7...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Oval Rolo Chain (4.6 mm)
0 out of 5
$1,116.99
This oval rolo chain comes in 14k yellow gold and has a width of 4.6...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold Paperclip Chain Necklace with Rounded Rectangle Pendant
0 out of 5
$619.99
A bright rounded rectangle pendant is suspended from paperclip chain to create this elegant 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Chains
14k Yellow Gold Solid Diamond Cut Rope Chain (5.00 mm)
0 out of 5
$3,926.99 – $5,914.99Price range: $3,926.99 through $5,914.99
This solid diamond cut rope chain comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page















Reviews
There are no reviews yet.