14k Yellow Gold Polished Four Leaf Clover Earrings with Diamonds(7mm)
0 out of 5
$320.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Luck will surely come your way when you wear these beautifully polished 14k yellow gold four leaf clover earrings accented with sparkling diamonds. Post earrings are held in place by pushback clasps. Total weight of diamonds is .01ct.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.4 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 7.00 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.01 |
| Number Of Diamonds : | 2 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Weight | 1.4 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Bezel |
| Width | 0.28 in |
| Mincttw | 0.01 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 2 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.28 in |
| Approximate Weight | 1.4 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Polished Four Leaf Clover Earrings with Diamonds(7mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...











Reviews
There are no reviews yet.