14k Yellow Gold Medium Bamboo Hoop Earrings
0 out of 5
$513.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These Medium Bamboo hoop earrings are the perfect elegant & stylish design. These will definitely add a bit of uniqueness to your collection. Crafted in 14k yellow gold with a high polish finish & a snap closure.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2.7 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Length : | 25.00 mm |
| Width : | 23.00 mm |
Additional information
| Weight | 2.7 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy,Hoops, |
| Width | 0.90 in |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 0.98 in |
| Approximate Weight | 2.7 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Medium Bamboo Hoop Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....











Reviews
There are no reviews yet.