14k Yellow Gold Light Rope Chain (2.00 mm)
0 out of 5
$253.99 – $356.99Price range: $253.99 through $356.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This light rope chain comes in 14k yellow gold and has a width of 2.00 millimeters.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Chain Type : | Rope |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 2.00 mm |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 16” | 1.7 grams |
| 18” | 1.8 grams |
| 20” | 2.1 grams |
| 24 | 2.4 grams |
Additional information
| Weight | 1.6 kg |
|---|---|
| Size | 16, 18, 20 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Rope |
| Width | 0.08 in |
| Chain Type | Rope |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Approximate Weight | 1.6 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Light Rope Chain (2.00 mm)” Cancel reply
Related Products
Bangles
14k Yellow Gold Cuff Bangle with Pearl and Diamond (3.00 mm)
0 out of 5
$827.99
A lustrous pearl and a dazzling diamond punctuate this simple cuff bangle of timeless 14k...
Uncategorized
14k Yellow Gold Diamond Cut Cable Link Chain (0.68 mm)
0 out of 5
$94.99 – $115.99Price range: $94.99 through $115.99
This diamond cut cable link chain comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Diamond Cut Round Franco Chain (5.30 mm)
0 out of 5
$3,389.99 – $3,961.99Price range: $3,389.99 through $3,961.99
This diamond cut round franco chain comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Mens Panther Link Bracelet (9.30 mm)
0 out of 5
$3,067.99
An elegant and bold classic for men, this eye-catching 14k yellow gold panther link bracelet...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold Paperclip Chain Necklace with Rounded Rectangle Pendant
0 out of 5
$619.99
A bright rounded rectangle pendant is suspended from paperclip chain to create this elegant 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....

















Reviews
There are no reviews yet.