14k Yellow Gold Hoop Earring with Diamond-Cut Finish(3x25mm)
0 out of 5
$283.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
For a fashionable look, enjoy the sparkle and gleam that the diamond-cut finish adds to our mid-size hoop earrings. Snap-lock closures keep them secure.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.7 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Diameter : | 25.00 mm |
| Width : | 3.00 mm |
Additional information
| Weight | 1.7 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.12 in |
| Backing | Snap Lock |
| Diameter | 0.98 in |
| Length | 0.98 in |
| Approximate Weight | 1.7 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Hoop Earring with Diamond-Cut Finish(3x25mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...












Reviews
There are no reviews yet.