14k Yellow Gold Honeycomb Texture Large Teardrop Drop Earrings
0 out of 5
$298.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These are darling teardrop motif drop earrings designed in superb 14k yellow gold. Showcasing intricate honeycomb inspired texture, these french wire secured pieces are quite delightful.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.9 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | French Wire |
| Length : | 38.10 mm |
| Width : | 12.70 mm |
Additional information
| Weight | 1.9 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Drop |
| Width | 0.50 in |
| Backing | French Wire |
| Length | 1.50 in |
| Approximate Weight | 1.9 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Honeycomb Texture Large Teardrop Drop Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....










Reviews
There are no reviews yet.