14k Yellow Gold High Polish North Star Necklace
0 out of 5
$424.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This North Star necklace is an elegant, sweet design, at the center sits a dainty bright diamond. Displayed on lightweight, high polished finish 14k yellow gold cable chain & completed with a lobster clasp closure. Available in an 18 inches length.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Chain Type : | Link |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.02 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18” | 1.8 grams |
Additional information
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Prong |
| Mincttw | 0.02 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Type | Link |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Approximate Weight | 1.8 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold High Polish North Star Necklace” Cancel reply
Related Products
Bangles
14k Yellow Gold Cuff Bangle with Pearl and Diamond (3.00 mm)
0 out of 5
$827.99
A lustrous pearl and a dazzling diamond punctuate this simple cuff bangle of timeless 14k...
Uncategorized
14k Yellow Gold Diamond Cut Cable Link Chain (0.68 mm)
0 out of 5
$94.99 – $115.99Price range: $94.99 through $115.99
This diamond cut cable link chain comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Light Rope Chain (2.00 mm)
0 out of 5
$253.99 – $356.99Price range: $253.99 through $356.99
This light rope chain comes in 14k yellow gold and has a width of 2.00...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold Mariner Link Anklet 1.7mm
0 out of 5
$207.99
Crafted in glistening 14k yellow gold, this mariner link anklet has a width of 1.7...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Necklace with Polished Curved Bar Pendant
0 out of 5
$387.99
The modern geometry of a delicate polished curve highlights a gorgeous 14k yellow gold necklace....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Oval Rolo Chain (4.6 mm)
0 out of 5
$1,116.99
This oval rolo chain comes in 14k yellow gold and has a width of 4.6...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Uncategorized
Woven Rope Necklace with Diamond Accents in 14k Yellow Gold
0 out of 5
$2,122.99
Fine diamond encrusted bands add elegance and sparkle to this unique and sophisticated woven 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.