14k Yellow Gold Freshwater Cultured White Pearl Stud Earrings (5mm)
0 out of 5
$100.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These classic pearl stud earrings feature shimmering white freshwater cultured pearls. Crafted in 14k yellow gold, they are secured with push backs.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 5.00 mm |
| Average Color : | white |
| Number Of Pearls : | 2 |
| Pearl Type : | freshwater-cultured |
| Setting Type : | Peg |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Metal | Yellow Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Pearl Accent&44;Studs |
| Setting Type | Peg|Other |
| Shape | Round (Pearl) |
| Average Color | White (Pearl) |
| Backing | Push Back |
| Diameter | 0.20 in |
| Pearl Type | Freshwater Cultured |
Be the first to review “14k Yellow Gold Freshwater Cultured White Pearl Stud Earrings (5mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...










Reviews
There are no reviews yet.