14K Yellow Gold Evil Eye Earrings with Enamel
0 out of 5
$190.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These beautifully enameled 14K yellow gold evil eye earrings feature the boldness of white and a hint of contrasting blue color. Post earrings measure 9×4.8mm and are held in place by pushback clasps.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.1 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Length : | 4.80 mm |
| Width : | 9.00 mm |
Additional information
| Weight | 1.1 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Width | 0.19 in |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.35 in |
| Approximate Weight | 1.1 gram(s) |
Be the first to review “14K Yellow Gold Evil Eye Earrings with Enamel” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....










Reviews
There are no reviews yet.