14k Yellow Gold Dove Stud Earrings
0 out of 5
$144.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Each of these beautiful 14k yellow gold earrings feature the serene, inspiring shape of a single dove. Post earrings are held in place by pushback clasps.
Product Details:
| Approximate Weight : | 0.8 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Length : | 4.90 mm |
| Width : | 3.60 mm |
Additional information
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Width | 0.25 in |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.25 in |
| Approximate Weight | 0.8 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Dove Stud Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...











Reviews
There are no reviews yet.