14k Yellow Gold Dome Satin Finish Earrings with Diamond Cut Edge(11.3mm)
0 out of 5
$262.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Showcasing charming contrast, these round earrings feature a satin finished center and edges with diamond-cut detailing. Made of 14k yellow gold and secured with push backs.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.9 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 11.30 mm |
Additional information
| Weight | 1.9 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Width | 0.45 in |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.45 in |
| Approximate Weight | 1.9 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Dome Satin Finish Earrings with Diamond Cut Edge(11.3mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...










Reviews
There are no reviews yet.