14k Yellow Gold Crossover Style Hinged Bangle Bracelet with Onyx (3.40 mm)
0 out of 5
$1,938.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This gorgeous 14k yellow gold hinged bracelet features dazzling diamonds and the opulent contrast of dark black onyx. Total weight of diamonds is .04ct.
Product Details:
| Approximate Weight : | 10 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | 3.40 mm |
| Minimum Weight : | 0.04 |
| Shape : | round-shape |
| Color : | J-K |
| Clarity : | I2-I3 |
| Setting Type : | Prong |
| Minimum Color : | black |
| Number Of Stones : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Dyed |
| Stone Type : | onyx |
Additional information
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Prong|Bezel |
| Mincttw | 0.04 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Stone Creation Method | Natural (Gemstone) |
| Stone Treatment Method | Dyed (Gemstone) |
| Minimum Color | Black |
| Stone Type | Black Onyx (Gemstone) |
| Approximate Weight | 10 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Crossover Style Hinged Bangle Bracelet with Onyx (3.40 mm)” Cancel reply
Related Products
Chains
14k Yellow Gold Diamond Cut Round Franco Chain (5.30 mm)
0 out of 5
$3,389.99 – $3,961.99Price range: $3,389.99 through $3,961.99
This diamond cut round franco chain comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold French Cable Link Chain (4.80 mm)
0 out of 5
$8,650.99 – $11,245.99Price range: $8,650.99 through $11,245.99
This french cable link chain comes in 14k yellow gold and has a width of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold Mariner Link Anklet 1.7mm
0 out of 5
$207.99
Crafted in glistening 14k yellow gold, this mariner link anklet has a width of 1.7...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Necklace with Polished Curved Bar Pendant
0 out of 5
$387.99
The modern geometry of a delicate polished curve highlights a gorgeous 14k yellow gold necklace....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Oval Rolo Chain (4.6 mm)
0 out of 5
$1,116.99
This oval rolo chain comes in 14k yellow gold and has a width of 4.6...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold Paperclip Chain Necklace with Rounded Rectangle Pendant
0 out of 5
$619.99
A bright rounded rectangle pendant is suspended from paperclip chain to create this elegant 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Uncategorized
Woven Rope Necklace with Diamond Accents in 14k Yellow Gold
0 out of 5
$2,122.99
Fine diamond encrusted bands add elegance and sparkle to this unique and sophisticated woven 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.