14k Yellow Gold Crossover Style Hinged Bangle Bracelet (3.40 mm)
0 out of 5
$1,938.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A fascinating pop of color from lovely turquoise and the subtle sparkle of diamonds are matched beautifully with 14k yellow gold in this this intriguing polished hinged bangle bracelet. Total weight of diamonds is .04ct.
Product Details:
| Approximate Weight : | 10 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | 3.40 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.04 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
| Number Of Stones : | 1 |
| Stone Type : | turquoise |
Additional information
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Prong |
| Mincttw | 0.04 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Stone Type | Turquoise (Gemstone) |
| Approximate Weight | 10 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Crossover Style Hinged Bangle Bracelet (3.40 mm)” Cancel reply
Related Products
Bracelets
14k Yellow Gold Curb ID Bracelet (4.70 mm)
0 out of 5
$926.99 – $1,058.99Price range: $926.99 through $1,058.99
14k yellow gold curb ID bracelet featuring a small chain and a secure lobster clasp,...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold French Cable Link Chain (4.80 mm)
0 out of 5
$8,650.99 – $11,245.99Price range: $8,650.99 through $11,245.99
This french cable link chain comes in 14k yellow gold and has a width of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold High Polish Textured Puffed Oval Link Chain (3.80 mm)
0 out of 5
$828.99
This Textured Puffed Oval Link chain is beautifully designed & crafted in 14k yellow gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold High Polish The Textured Fancy Chain Necklace (4mm)
0 out of 5
$895.99
This Textured Fancy Chain necklace is a classy, elegant design. Great for layering or wearing...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Light Rope Chain (2.00 mm)
0 out of 5
$253.99 – $356.99Price range: $253.99 through $356.99
This light rope chain comes in 14k yellow gold and has a width of 2.00...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold Paperclip Chain Necklace with Rounded Rectangle Pendant
0 out of 5
$619.99
A bright rounded rectangle pendant is suspended from paperclip chain to create this elegant 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold Plain Cross Motif Necklace
0 out of 5
$354.99
Delicate cable chains are attached to the top and bottom sections of a minimalist and...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Sparkle Chain (1.50 mm)
0 out of 5
$416.99 – $463.99Price range: $416.99 through $463.99
This sparkle chain comes in 14k yellow gold and has a width of 1.5 millimeters.
Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.