14k Yellow Gold Bracelet with Multi-Colored Stones (1.00 mm)
0 out of 5
$796.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A rainbow of beautiful, bold colored stones accentuate this gold cable chain bracelet. Bracelet is 7 1/2 inches long and closes with a lobster clasp. Stones are garnet, citrine, peridot, blue topaz, and amethyst.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 1.00 mm |
| Stone Type : | amethyst |
| Shape : | pear-shape |
| Setting Type : | Bezel |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Heat-treated |
Additional information
| Size | 7.5 |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Bezel|Bezel |
| Width | 0.04 in |
| Shape | Pear (Gemstone) |
| Stone Creation Method | Natural (Gemstone) |
| Stone Treatment Method | Heat Treated (Gemstone) |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Stone Type | Amethyst (Gemstone) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Bracelet with Multi-Colored Stones (1.00 mm)” Cancel reply
Related Products
Bracelets
14k Two Tone Gold Curb Chain Bracelet with Diamond Pave Links (9.50 mm)
0 out of 5
$3,479.99
Clusters of sparkling diamonds bring luxurious shine and contrast to a classic 14k two tone...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Classic Miami Cuban Solid Bracelet (4.90 mm)
0 out of 5
$2,575.99
This Classic Miami Cuban solid bracelet comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Mariner Link Bracelet (4.50 mm)
0 out of 5
$393.99 – $448.99Price range: $393.99 through $448.99
This mariner link bracelet comes in 14k yellow gold and has a width of 4.5...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (3.00 mm)
0 out of 5
$388.99 – $434.99Price range: $388.99 through $434.99
This solid Figaro bracelet comes in 14k yellow gold and has a width of 3.1...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (4.50 mm)
0 out of 5
$768.99 – $907.99Price range: $768.99 through $907.99
This solid Figaro bracelet comes in 14k yellow gold and has a width of 4.5...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Lab Grown Round Diamond Tennis Bracelet in 14k Yellow Gold(10 cctw F/G VS2/SI1)
0 out of 5
$3,500.99
Classic four prong 10 carat total weight diamond tennis bracelet showcasing perfectly matched brilliant round...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Lite Rope Chain Bracelet in 10k Yellow Gold (2.50 mm)
0 out of 5
$192.99
Lite rope chain bracelet crafted in 10k yellow gold measuring 2.5 millimeters in width. Secured...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Sterling Silver Bracelet with Anchor (1.80 mm)
0 out of 5
$29.99
The classic simplicity of nautical style is captured beautifully in this versatile textured sterling silver...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













Reviews
There are no reviews yet.