14K Yellow Gold Blue Topaz Curb Chain Bracelet (3.60 mm)
0 out of 5
$699.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This stunning 14K Yellow Gold Curb Chain Bracelet features a beautifully faceted 6.00 mm round Blue Topaz gemstone the perfect balance of radiance and refinement. The polished gold curb chain adds a touch of classic style, while the lobster clasp ensures a secure fit. Designed for versatility, the 7 1/4 inches bracelet includes a 1 inches extender, making it adjustable for a comfortable, customizable wear.
Product Details:
Bracelet Information :
Gemstone Information :
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 3.60 mm |
| Chain Type : | Curb |
| Dimension : | 6 MM |
| Number Of Stones : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | round-shape |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
| Stone Type : | blue-topaz |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 7.25 | 2.9 grams |
Additional information
| Weight | 2.9 kg |
|---|---|
| Size | |7.25 | |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Curb,Fancy, |
| Setting Type | Bezel |
| Width | 3.60 mm |
| Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment Method | Not Treated |
| Number Of Stones | 1 |
| Chain Type | Curb |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Dimension | 6 MM |
| Stone Type | Blue Topaz |
| Adjustable Size | Blue Topaz |
| Surface Marking | Bezel |
| Approximate Weight | 2.9 gram(s) |
Be the first to review “14K Yellow Gold Blue Topaz Curb Chain Bracelet (3.60 mm)” Cancel reply
Related Products
Bracelets
14k White Gold Diamante Paperclip Chain Bracelet (7.00 mm)
0 out of 5
$1,129.99
Elegant 14k white gold bracelet with a 7mm paperclip chain design and a lobster clasp...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k White Gold Solid Curb Bracelet (3.60 mm)
0 out of 5
$423.99
This solid curb bracelet comes in 14k white gold and has a width of 3.6...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Adjustable Bracelet with Textured Bar and Diamonds
0 out of 5
$1,449.99
A sparkling row of elegant diamonds is the highlight of this elegant friendship bracelet in...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Chain Bracelet with Polished Knot (7.50 mm)
0 out of 5
$399.99
This beautifully elegant 14k yellow gold bracelet features fine chain combined with a lovely polished...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Classic Miami Cuban Solid Bracelet (4.90 mm)
0 out of 5
$2,575.99
This Classic Miami Cuban solid bracelet comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Lite Figaro Bracelet (4.70 mm)
0 out of 5
$375.99
This Lite Figaro bracelet comes in 14k yellow gold and has a width of 4.6...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (3.00 mm)
0 out of 5
$388.99 – $434.99Price range: $388.99 through $434.99
This solid Figaro bracelet comes in 14k yellow gold and has a width of 3.1...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Double Oval Link Chain Bracelet in 14k Yellow Gold (10.00 mm)
0 out of 5
$1,337.99
Polished links intricately entwine and form a double oval chain on this gorgeous bracelet made...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


















Reviews
There are no reviews yet.